Winylowe środy: Everyone Asked About You – Paper Airplanes, Paper Hearts

Winylowe środy Everyone Asked About You - Paper Airplanes, Paper Hearts

Czas najwyższy powrócić do tego zakurzonego cyklu i przedstawić naprawdę dopieszczoną kompilację jednej z najciekawszych formacji ze świata 90’s emo punk. Przed Wami Everyone Asked About You.

EAAY to grupa z Little Rock w stanie Arkansas, która działała w drugiej połowie lat ’90 XX wieku (a dokładniej w latach 1997-1999). Zespół wyróżniał dość rzadki jak na ówczesną scenę emo damski wokal i nostalgiczny klimat. W czasach działalności, kapela nie pozostawiła po sobie zbyt wiele materiału. W 1997 roku ukazała się EPka „Everyone Asked About You” na siedmiocalowym winylu, a rok później mini-split z The Shyness Clinic i kolejna EPka „Sometimes Memory Fails Me Sometimes” – obie płyty również w formacie vinyl 7″.

Warto zaznaczyć, że wydawnictwa te osiągają obecnie zawrotne sumy. Numerowany do 500 kopii self titled ostatnio widziany był na giełdzie Discogs rok temu i poszedł za 182 euro. Za wspomniany split obecnie jeden z użytkowników woła 210 dolców, a drugi aż 375 – to blisko 1500 złotych – za siedmiocalówkę!!! Drugą EPkę idzie jeszcze wyszarpać za mniej niż 100 euro. Pierwotnie zespół sprzedawał je za 3 dolary od sztuki.

Jeszcze w czasach działalności EAAY zarejestrowali swój pełnowymiarowy album „Let’s Be Enemies”. Wydany został on jednak długo po rozpadzie formacji – w 2012 roku nakładem labelu 25 Diamonds.

W 2023 roku wydawnictwo Numero Group pokusiło się natomiast o wypuszczenie kompilacji zawierającej pełen dorobek Everyone Asked About You. Dla fanów grupy jest to rzecz absolutnie obowiązkowa. Dlaczego?

Paper Airplanes, Paper Hearts – kunsztowne przywrócenie muzyki EAAY światu

W ramach kompilacji „Paper Airplanes, Paper Hearts” przygotowano dwupłytowe wydawnictwo dostępne na czterech kolorach winyla – czarnym, białym, niebieskim i różowym. Materiał można również kupić na kasecie magnetofonowej i co ciekawe, jest to pierwszy w historii przypadek, gdy twórczość opisywanej grupy nie została wypuszczona jedynie na wosku.

Everyone Asked About You 01

Styl Everyone Asked About You określa się jako mieszankę midwest emo i twee popu, czyli „posłodzonego” indie. Myślę, że jest to dość trafne zaszufladkowanie i jeśli lubicie muzykę, w której uchwycony jest młodzieńczy czar naznaczony nutką naiwności, to z pewnością warto sięgnąć po tę zapomnianą już nieco grupę.

Ta muzyka brzmi, jak młodzieńcze dramaty miłosne, do których będziesz wracać już do końca swojego życia.

A co oferuje nam okołomuzyczny aspekt opisywanego wydawnictwa? Uwagę przyciąga lśniące, wygrawerowane na okładce typu gatefold logo Numero Group. Podobny zabieg zastosowano na odwrocie w przypadku tytułu. Piękne, śnieżnobiałe placki czekają na swój moment dźwiękowej chwały w czarnych kopertach, a do płyt dołączona jest 20-stronicowa książeczka zawierająca historię grupy, teksty i wiele archiwalnych zdjęć, plakatów czy zapisków. Całość prezentuje się klimatycznie i jednocześnie elitarnie, bo faktura każdego z elementów zachwyca jakością, a elementy wizualne tworzą spójną, artystyczną wartość.

Awizo zrealizowałem na poczcie równo tydzień od zamówienia, co czyni tę przesyłkę najszybszą jeśli chodzi o paczki zamawiane ze Stanów Zjednoczonych.

Everyone Asked About You02 Everyone Asked About You 03 Everyone Asked About You 04 Everyone Asked About You 06 Everyone Asked About You 07 Everyone Asked About You 08 Everyone Asked About You 09