Retroteka: Ramzes & The Hooligans – Demos & Rarities (2005)

Retroteka Ramzes & The Hooligans - Demos & Rarities

Dla wszelkiej maści poprawnych politycznie fanów punk rocka Ramzes i jego zespół to przysłowiowa ość w gardle, jednak dla pozostałej części załogantów wyżej wymieniony pan pozostaje numerem jeden i żywą legendą polskiej sceny.

Do nagrań jego kapeli, zwłaszcza tych starszych i nigdzie wcześniej niepublikowanych, bardzo ciężko było dokopać się przeciętnemu słuchaczowi. Na szczęście jednak Olifant postanowił wydać zgrabny digipack zatytułowany „Demos & Rarities”, który uzupełnia oficjalną dyskografię Ramzes & The Hooligans.

Płyta zawiera utwory z prób i koncertów granych jeszcze w latach osiemdziesiątych, do tego dochodzą piosenki zawarte na singlach i dwa kawałki demo z 1995 roku. Warto też wspomnieć o „Napiszę na murach” (wykonywanym przez Ramzesa solo – 1986 rok) i „Nickym Cruzie” w wersji, gdzie na wokalu zaśpiewała Biedrona – niegdysiejsza luba Marka Jurczenki.

A propos tego ostatniego, to jest on autorem dość obszernej historii kapeli, która spisana została na wkładce wydawnictwa. Teraz więc każdy może poznać kulisy działalności grupy i dowiedzieć się m.in. ciekawostek związanych z działalnością Ramzesa w Niemczech, zmian personalnych w składzie czy niuansów dotyczących poszczególnych koncertów. Jurczenko wyjaśnia też okoliczności powstania piosenki „Polakiem możesz być tylko w Polsce”. Okazuje się, że utwór ten napisany został dla fana, którego dziewczyna opuściła nasz kraj, a sam Ramzes miał już papiery na wyjazd poza granice, tak więc zarzucana mu wielokrotnie hipokryzja nie miała miejsca.

Dobrym pomysłem wydawcy było też zaprezentowanie we wkładce wszystkich okładek wydawnictw zespołu oraz zdjęć przedstawiających każdy skład, z jakim Ramzes miał okazję grać.

„Demos & Rarities” stanowi idealne dopełnienie dyskografii Andrzeja Krettka. Pozycja obowiązkowa dla fanów, których zresztą w Polsce, a nawet poza nią, nie brakuje.