Retroteka: Polska – Mocne uderzenie (reedycja 2009)

Retroteka Polska - Mocne uderzenie (reedycja 2009)

Polska stanowi dla mnie jeden z najważniejszych, ale przy tym najbardziej niedocenionych zespołów punkowych. Owszem, punkowych, bo podpinanie ich twórczości pod oi! czy rock tożsamościowy jest dla mnie niepotrzebnym nadużyciem.

W „zanarchizowanych” latach dziewięćdziesiątych punk rock potrafił mieć patriotyczne oblicze, co pewnie dla wielu osób z „przeciwnych stron barykady” do dziś pozostaje niewygodne. Główną część wydanego przez Bosego krążka stanowią jednak aranżacje starych, polskich szlagierów. Płytę uzupełnia demo grupy z 1989 roku, z bardziej zaangażowanymi kompozycjami i numerami znanymi z twórczości Ramzesa. To drugie niestety brzmi znacznie gorzej niż materiał z pierwotnego „Mocnego uderzenia”, jednak są to nagrania z próby i wiele po ich jakości spodziewać się nie należało.

Olifantowska reedycja „Mocnego uderzenia” we wkładce oferuje kilka archiwalnych zdjęć, spis krótkiej dyskografii oraz wspomnienie Urka, które przeczytać można było w jednym z numerów zina Nie Jesteś Jednym Z Nas. Niecodzienna błękitno-czerwona stylistyka wydania prezentuje się bardzo ciekawie i nowatorsko. Prawdziwa uczta czeka nas jednak w niedalekiej przyszłości, gdy światło dzienne ujrzy reedycja płyty „Silni! Zwarci! Gotowi!”.