Retroteka: Die Last – Ostatni (2007)

Retroteka Die Last - Ostatni

„Ostatni” to, jak sama nazwa zresztą wskazuje, materiał zamykający ostatecznie dyskografię trójmiejskiej kapeli Die Last.

Zespół ten był głównym przedstawicielem emocjonalnego punk rocka w Polsce, jeszcze zanim wymalowane nastolatki z fotoblogów spowodowały, że określenie emo punk kojarzy się jedynie z przydługimi grzywkami i falą spedalonych kapel ze Stanów.

W postaci CD płyta ukazała się dopiero w 2009 roku, natomiast album od momentu powstania, czyli od roku 2007, dostępny był do pobrania za darmo na stronie kapeli w formacie MP3. Na „Ostatni” składa się siedem kompozycji, będących kontynuacją stylu zaprezentowanego na dwóch wcześniejszych krążkach grupy.

Wyjątkowość muzyki Die Last budują ckliwe melodie idące w parze z przejmującymi gitarowymi odjazdami i intrygującym, podwójnym wokalem. Warstwa tekstowa albumu porusza zarówno kwestie polityczne (uczestnictwo polskich żołnierzy w wojnie w Iraku), jak i te związane z ludzką naturą i uczuciowością. Obok takiej muzyki nie sposób przejść obojętnie.