Duet Oskar-Steez wciąż podnosi swoje umiejętności artystyczne, a najnowszy album jest tego dobitnym potwierdzeniem. Przy tej płycie można się śmiać, płakać i wciągać koks.
Album jest kontynuacją mixtape’u z 2014 roku, który przyniósł składowi ogromny rozgłos. O ile jednak w przypadku „jedynki” otrzymaliśmy szalone, miejskie opowieści z leitmotivem w postaci sampli z legendarnych, polskich piosenek, tak na „dwójce” dostajemy pełnoprawny koncept album – pocztówkę z Polski lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
„Art Brut 2” to niesamowity, muzyczny konglomerat. Mamy tu kapitalne podkłady Steeza (momentami bardzo elektroniczne, co stanowi obecnie jeden z największych atutów Pro8l3mu), mamy oczywiście sample wycięte z twórczości tuzów polskiej muzyki rozrywkowej (Banda & Wanda, Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Rezerwat, SBB i inni), mamy też wstawki z dialogami z legendarnych filmów oraz nawiązania do historii polskiego hip hopu (sample z „Innego sposobu na przetrwanie” Wzgórza w utworze „Na rympał”).
Na osobną uwagę zasługuje tu warstwa tekstowa, która jest działką Oskara. Jak już wspomniałem, album cechuje się dużą spójnością i opowiada historie zwykłych ludzi po transformacji ustrojowej, ale nie brakuje tu też sentymentalnych podróży do lat osiemdziesiątych. „Art Brut 2” w przebojowy sposób opisuje „wolną amerykankę”, jaka zapanowała w kraju po nastaniu kapitalizmu. Obecni trzydziestoparolatkowie z pewnością nie raz uśmiechną się przy historiach Oskara, a młodsi fani na chwilę przeniosą się do czasów, o których mogli opowiadać im tylko rodzice.
Dawno nie zdarzyło mi się, by podczas słuchania piosenki leciały mi łzy z oczu. A tak było w przypadku „W domach z betonu”. Dawno też nie uśmiałem się tak przy słuchaniu utworu, jak przy „Skrablach” czy błyskotliwej „Szansie na sukces”. Szczególną uwagę chciałbym też zwrócić na „BMK”, czyli „spowiedź” syna „Taty Dilera” z kultowej piosenki Kazika Na Żywo. Dla mnie jako fana twórczości Kazika Staszewskiego jest to absolutna miazga i kolejny dowód na to, jak bardzo pomysłowym tekściarzem jest Oskar.
To chyba tyle, jeśli chodzi o moją opóźnioną recenzję „Art Brut 2”. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, sprawdźcie mój unboxing płyty na Youtube – Radio Cykcyk Vlog 3 – PRO8L3M „Art Brut 2” UNBOXING.